Co warto wiedzieć o szalunkach ściennych?
szalunki scienne

Wznoszenie zarówno budynków mieszkalnych, jak i innych obiektów wymaga przeprowadzenia szeregu prac mających na celu uzyskanie efektu przedstawionego w projekcie budowlanym. Wśród czynności, bez których trudno jest wyobrazić sobie prawidłowe wykonanie niektórych elementów, zalicza się szalowanie. Obecnie dostępne na rynku rozwiązania pozwalają skrócić czas przeprowadzania takich czynności i zwiększyć efektywność ekipy budowlanej. Zalicza się do nich na przykład szalunki ścienne. Co warto wiedzieć na temat tych elementów i w jaki sposób używa się szalunków ściennych? Podpowiadamy.

Do czego służą szalunki ścienne?

Szalunki ścienne to specjalne konstrukcje wykonane na przykład ze stali ocynkowanej składające się z ramowych płyt oraz elementów uzupełniających takich jak zamki, narożniki czy podpory pionujące. Służą do nadawania pożądanego kształtu ścianom. Obecnie szalunki ścienne z powodzeniem zastępują tradycyjne deskowanie, znacznie przyspieszając proces tworzenia odpowiedniej formy dla wylewanego betonu. Elementy te mogą być wykorzystywane nie tylko przez firmy budowlane, ale również indywidualnych inwestorów. Zazwyczaj jednak w przypadku niewielkich inwestycji, takich jak na przykład budowa domu jednorodzinnego, lepszym rozwiązaniem jest wynajem szalunków ściennych niż kupno takich elementów.

Jak działają szalunki ścienne?

Korzystanie z szalunków ściennych jest niezwykle proste i komfortowe. Wystarczy tylko zamontować w wybranym miejscu taką konstrukcję, a następnie wypełnić ją mieszanką betonu. Kiedy beton zaschnie, wówczas wykonuje się demontaż szalunku i taki element wytworzony na przykład ze stali ocynkowanej może zostać użyty ponownie do stworzenia kolejnej ściany. Obecnie producenci i dystrybutorzy szalunków ściennych oferują różne wersje takich elementów. Wśród najpopularniejszych można jednak wymienić te przeznaczone do montażu ręcznego oraz maszynowego.

Szalunki przeznaczone do montażu ręcznego dostępne na przykład na: https://szalbud.pl/, jak sama nazwa wskazuje, bez problemu można zamocować samodzielnie, dzięki czemu konstrukcje takie świetnie sprawdzają się zwłaszcza na mniejszych budowach. Wersje przeznaczone do montażu przy pomocy dźwigu z kolei znacznie oszczędzają czas w przypadku większych inwestycji na budowach, na których wykorzystuje się ciężki sprzęt.

Zobacz także: https://cdsi.pl/szalunki-scienne-co-musisz-o-nich-wiedziec/

Jakie zalety mają szalunki ścienne?

Szalunki ścienne coraz częściej zastępują tradycyjne deskowanie ze względu na szereg zalet, jakie oferuje to rozwiązanie. Bardzo często ściany, które powstają przy użyciu tych elementów, nie wymagają już tynkowania ze względu na to, że ich powierzchnia jest niezwykle gładka. Dzięki temu są w pełni gotowe do prac wykończeniowych, co z kolei powoduje znaczne przyspieszenie niektórych prac. Dodatkowo czas potrzebny do złożenia szalunku ściennego jest znacznie krótszy niż do wykonania tradycyjnego deskowania, co również wiąże się ze sporą oszczędnością czasu. Decydując się na kupno lub wynajem szalunków ściennych, możemy z takich elementów korzystać wielokrotnie przy wznoszeniu różnych typów ścian.